Gdańsk zyskuje nowe oblicze dzięki inwestycjom

Share on facebook
Share on twitter
Gdańsk stawia na rozwój i może poszczycić się wieloma ciekawymi projektami inwestycyjnymi. Od wielu lat wykorzystanie funduszy, zarówno europejskich jak i samorządowych, przyczynia się do dynamicznego rozwoju miasta. Powstają projekty związane z turystyką, ale nie tylko. Nie brakuje również innowacyjnych rozwiązań dedykowanych mieszkańcom.

Gdańsk stawia na rozwój i może poszczycić się wieloma ciekawymi projektami inwestycyjnymi. Od wielu lat wykorzystanie funduszy, zarówno europejskich jak i samorządowych, przyczynia się do dynamicznego rozwoju miasta. Powstają projekty związane z turystyką, ale nie tylko. Nie brakuje również innowacyjnych rozwiązań dedykowanych mieszkańcom.

Ekologia z historią w tle

„Gdański Szlak Wodociągowy” to jeden z projektów mających na celu promocję edukacji ekologicznej. Renowacja dwóch zabytkowych zbiorników wodnych (Stary Sobieski i Stara Orunia) o łącznej powierzchni ponad 3000 m2 pozwoliła na udostępnienie ich zwiedzającym. Miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Gdańska. Wnętrza obiektów zostały oddane do użytku i ciekawie zagospodarowane. Można podziwiać ekspozycje tematyczne związane z ekologią czy historią wodociągów. Na terenie obiektów znajdują się ponadto punkty widokowe, z których roztacza się piękna panorama. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować nietoperze, które mają tu swoje największe siedlisko w północnej Polsce.

Ahoj, żeglarze!

Rozbudowa portu jachtowego w rejonie Górek Zachodnich to kolejny projekt inwestycyjny godny uwagi. Przystań położona u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej po rozbudowie stanie się nowoczesnym obiektem mogącym w pełni wykorzystać swój potencjał. Wszyscy miłośnicy żeglarstwa na pewno docenią ten pomysł. Nowe nabrzeża oczepowe i pływające pomosty umożliwią zwiększenie ilości miejsc do cumowania ze 120 do 235. Port będzie przeznaczony dla małych jednostek oraz dużych jachtów. Gdańsk zamierza rozwinąć swoją ofertę żeglarską i w projekcie znajduje się także budowa portu na Martwej Wiśle w Sobieszewie. Przystań żeglarska ma składać się z trzech pływających pomostów tworzących zamkniętą przestrzeń. Ponadto powstanie infrastruktura dodatkowa – budynek hangarowy, socjalny i rekreacyjny.

Szlaki kajakowe na wyciągnięcie wiosła

Gdańsk to nie tylko żegluga, ale i kajakarstwo. W związku z tym miasto uczestniczy w projekcie inwestycyjnym „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. Przedsięwzięcie ma na celu zagospodarowanie szlaków kajakowych znajdujących się na obszarze Wisły Martwej i Mołtawy. Projekt przewiduje budowę przenosek w miejscach, gdzie znajdują się zapory rzeczne i inne przeszkody, modernizację pól biwakowych, stanic kajakowych, infrastruktury socjalnej i rozwinięcie oznakowania szlaków kajakowych. Fani kajakarstwa będą mogli komfortowo i bezpiecznie przemierzać wody i cieszyć oczy pięknem natury.

Na dwóch kółkach przez Pomorze

Ciekawe projekty inwestycyjne w Gdańsku dedykowane są także miłośnikom dwóch kółek. Przedsięwzięcie „Pomorskie trasy rowerowe” umożliwi rowerzystom poruszanie się po nowoczesnych, komfortowych i dobrze oznakowanych trasach rowerowych. Gdańsk łączy trasy rowerowe R-10 i Wiślaną Trasę Rowerową R-9, które posiadają wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe. Dzięki realizacji projektu zostanie utworzony szlak turystyczny o łącznej długości ponad 27 km.

Plac zabaw dla… dorosłych

Kolejną inwestycją godną uwagi jest modernizacja parku nadmorskiego im. Ronalda Reagana. Miejsce cieszące się dużą popularnością wśród młodszych i starszych zyska zupełnie nowe oblicze. Pojawi się nowoczesne oświetlenie, a także dodatkowe wyposażenie placu zabaw. Powstanie tu także pierwszy na Pomorzu plac zabaw dla… dorosłych. Miejsce ma być przyjazne zarówno dzieciom, jak i osobom, które mogłoby się wydawać, rozrywkę tego typu mają już dawno za sobą. Jednak nic bardziej mylnego! Inwestycja zakłada montaż huśtawek dostosowanych do wzrostu osób dorosłych, hamaków i leżanki obrotowej. Dzięki temu zarówno juniorzy jak i ich rodzice będą mogli wspólnie spędzać czas na wspaniałej zabawie. Nikt nie będzie narzekał na nudę. W parku powstaną ponadto nowe ławki i stojaki na rowery.

Celina Kowalska

Celina Kowalska

O nas

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze artykuły były ciekawe i przystępne. Nasza redakcja skupia się na Gdańsku i jego okolicach, aby odwiedzającym nasz portal przedstawić miasto Gdańsk  w jak najlepszym świetle.

Popularne posty

Śledź nas