Zwiedzanie Gdańska – jakie miejsca warto zobaczyć?

Share on facebook
Share on twitter
Gdańsk to nadmorskie miasto, które jest chętnie wybieranym celem wycieczek przez polskich i zagranicznych turystów. Obfituje w liczne atrakcje – zabytkowe budynki i obiekty o historycznej wartości, które dostarczą ciekawej wiedzy, a także plaże i deptaki, gwarantujące możliwość wypoczynku. Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Gdańsk to nadmorskie miasto, które jest chętnie wybieranym celem wycieczek przez polskich i zagranicznych turystów. Obfituje w liczne atrakcje – zabytkowe budynki i obiekty o historycznej wartości, które dostarczą ciekawej wiedzy, a także plaże i deptaki, gwarantujące możliwość wypoczynku. Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Gdańsk – miasto z bogatą historią

Gdańsk jest jednym z najstarszych, a zarazem najbardziej obfitujących w zabytki polskich miast. Choć wojenne zawirowania doprowadziły do znacznego zniszczenia jego Śródmieścia, w kolejnych latach odbudowano uszkodzone obiekty, które po czasy współczesne są tłumnie odwiedzane przez turystów w każdym wieku. Będąc w Gdańsku warto zwiedzić między innymi Fontannę Neptuna na Długim Targu, Żuraw nad Motławą, Zieloną Bramę, Bazylikę Mariacką czy Ratusz Głównego Miasta. Jaką historię kryją w sobie te miejsca?

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna to najsłynniejsza rzeźba Gdańska, zlokalizowana na Długim Targu. Przedstawia mitycznego rzymskiego boga wody, symbolizując związek miasta z morzem. Została ona stworzona z inicjatywy burmistrza Schachmanna, zdobiąc od 1633 roku teren przed Dworem Artusa. W 1945 roku częściowo zdemontowano ją i wywieziono z miasta, by uchronić jej elementy przed zniszczeniem przez wojska najeźdźców. Znana legenda głosi, że Neptun zmienił wodę z fontanny w wódkę, tworząc w ten sposób ulubiony trunek bogatych mieszczan – Goldwasser – czyli Złotą Wodę.

Żuraw

Żuraw to – obok fontanny Neptuna – jeden z najbardziej znanych symboli Gdańska. Położony nad brzegiem Motławy, w średniowieczu był największym dźwigiem portowym w Europie, służącym do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach oraz pełniącym funkcję miejskiej bramy. Obecnie w Żurawiu znajduje się oddział Narodowego Muzeum Morskiego, w którym można zobaczyć odrestaurowany, czynny mechanizm napędowy i ciekawą tematyczną ekspozycję.

Zielona Brama

Zielona Brama to prawdopodobnie najstarsza, a zarazem największa z gdańskich bram miejskich, pochodząca z połowy XIV wieku. Zlokalizowana przy Zielonym Moście zamyka wnętrze Długiego Targu, stanowiąc swoisty mur obronny. Reprezentuje nurt manieryzmu niderlandzkiego, obfitujący w fantazyjne zdobienia. Miała służyć jako rezydencja polskich królów, w rzeczywistości goszcząc jedynie podróżujące małżonki władców. Dziś mieści ona oddział Muzeum Narodowego oraz galerię fotografii.

Bazylika Mariacka

Odwiedzając zabytki w Gdańsku, warto wstąpić także do Bazyliki Mariackiej. To jeden z największych ceglanych kościołów w Europie o gotyckiej architekturze, zniszczony w czasie wojny, a następnie starannie odtworzony. Ta zwana Koroną Gdańska budowla posiada blisko 800-letnią historię, po dziś dzień przyciągając turystów zachwyconych obecnymi w niej dziełami sztuki oraz ponad 80-metrową wieżą, stanowiącą doskonały punkt widokowy na okolicę.

Ratusz Głównego Miasta

Gdański Ratusz Głównego Miasta to najcenniejsza świecka budowla, pochodząca z XIV wieku. Stanowiła siedzibę miejskich władz, będąc miejscem ich spotkań w pełnej przepychu Sali Czerwonej, Białej i Zimowej. Na wieży Ratusza znajduje się carillon złożony z 37 dzwonów oraz pozłacany, naturalnej wielkości pomnik króla Zygmunta Augusta. Obecnie zwiedzający mogą korzystać z galerii, z której rozpościera się widok na całą miejscowość.

Co warto odwiedzić w Gdańsku? To miasto, w którym mnóstwo jest różnorodnych zabytków o ciekawej historii. Wśród budowli świeckich i religijnych oraz rzeźb każdy turysta znajdzie obiekt, który zachwyci go swoimi dziejami i wyglądem, zostawiając miłe wspomnienia po pobycie w tym wyjątkowym miejscu.

Celina Kowalska

Celina Kowalska

O nas

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze artykuły były ciekawe i przystępne. Nasza redakcja skupia się na Gdańsku i jego okolicach, aby odwiedzającym nasz portal przedstawić miasto Gdańsk  w jak najlepszym świetle.

Popularne posty

Śledź nas